Proportions Worksheet

Round the answers to 2 decimal digits.

1 a. 12 kg of onions cost $34.80. How much would 14 kg cost?







1 b. 24 kg of bananas cost $120. How many kilograms of bananas can you get with $40 ?







2 a. A boat can travel 400 kilometers on 100 liters of gasoline. How much gasoline will it need to go 236 kilometers?







2 b. A boat can travel 252.3 kilometers on 84.1 liters of gasoline. How much gasoline will it need to go 320.7 kilometers?







Page 2

Answer Key

Answers are rounded to 2 decimal digits.

1 a. $40.60
1 b. 8 kgs.
2 a. 59 liters.
2 b. 106.9 liters.


Copying permission: You are free to copy this worksheet to any number of students for their mathematics work. Do not distribute on websites, books, or any such material without permission. Copyright www.HomeschoolMath.net