Proportions Worksheet

1 a. 16 kg of bananas cost $96. How many kilograms of bananas can you get with $126 ?















1 b. 42 kg of tomatoes cost $210. How much would 28 kg cost?















2 a. 30 kg of bananas cost $240. How much would 9 kg cost?















2 b. A car travels 95 miles in 3 hours (with a constant speed). How much time will it take traveling 342 miles?















Page 2

Answer Key

1 a. 21 kgs.
1 b. $140
2 a. $72
2 b. 11 hours.


Copying permission: You are free to copy this worksheet to any number of students for their mathematics work. Do not distribute on websites, books, or any such material without permission. Copyright www.HomeschoolMath.net