Proportions Worksheet

1 a. 17 kg of apples cost $85. How many kilograms of apples can you get with $205 ?















1 b. A car travels 480 miles in 15 hours (with a constant speed). How much time will it take traveling 300 miles?















2 a. 37 kg of bananas cost $185. How many kilograms of bananas can you get with $95 ?















2 b. 3 kg of onions cost $12. How much would 47 kg cost?















Page 2

Answer Key

1 a. 41 kgs.
1 b. 9 hours.
2 a. 19 kgs.
2 b. $188


Copying permission: You are free to copy this worksheet to any number of students for their mathematics work. Do not distribute on websites, books, or any such material without permission. Copyright www.HomeschoolMath.net