Finding Fractional Parts with Division
In this 4th grade lesson, students learn the connection between division and finding a fractional part of a quantity. For example, to find 2/3 of 9 apples, we first find 1/3 of 9 apples using division, and then double our result.
These 8 hearts are divided into four equal parts.
We can use division: 8 ÷ 4 = 2. Each group
|
Mom's 24 brownies are divided into 6 equal Divide to find out: 24 ÷ 6 = 4. Four pieces.
|
|||||||||||||||||||||
|
1. Write a division sentence and a fractional part sentence.
a.
_____ ÷ 5 = ____
|
b.
_____ ÷ ____ = ____
|
c.
_____ ÷ ____ = ____
|
d.
_____ ÷ ____ = ____
|
2. Write a fractional part sentence for each division sentence.
a. 30 ÷ 5 = _____
|
b. 48 ÷ 6 = _____
|
c. 25 ÷ 5 = _____
|
d. 50 ÷ 5 = _____
|
3. Find a part. Also write a division sentence.
3 0 ÷ 6 = 5 |
_______ ÷_____ = _____ |
_______ ÷_____ = _____ |
|||||||||
_______ ÷_____ = _____ |
_______ ÷_____ = _____ |
_______ ÷_____ = _____ |
|
4. Fill in the blanks.
a.
|
b.
|
c.
|
5. Calculate.
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
6. Fill in.
a. Marsha got $18 from her mom. She put into her savings $6, which was one-__________ part of it. Division sentence: _______ ÷_____ = _____ |
b. Mariana spent one-fourth of her $80 savings, or $________. Division sentence: _______ ÷_____ = _____ |
c. One-fifth (which was 5 boys) of all the boys went jogging. So, in total there were _____ boys. Division sentence: _______ ÷_____ = _____ |
7. An 8-lb bag of potatoes costs $3.20.
a. One pound is one-___________________ part of the bag. How much does it cost?
b. How much does 5/8 of the
bag cost?
8. A shepherd's pie is divided into 10 equal-size pieces. The whole pie weighs 1,200 g.
a. What does 1/10 of the pie weigh?
b.
What does 9/10 of the pie weigh?
9. Four backpacks cost $28. How
much would three cost?
10. A new fan for the clubhouse costs $24.40. Mark paid
half of it, Judy paid 1/4 of it,
and Art and Grace paid 1/8 of it each. Find how
much each child paid.
Mark: ______________ Judy: ______________
Art: ______________ Grace: ______________
11.
Erica and James had 28 balloons each to sell.
By the evening, Erica had sold 1/2 of her balloons.
James had sold 3/4 of his.
How many balloons had they sold in total?
If one balloon costs $1.20, how much money did they take in?
This lesson is taken from Maria Miller's book Math Mammoth Division 2, and posted at www.HomeschoolMath.net with permission from the author. Copyright © Maria Miller.
Math Mammoth Division 2
A self-teaching worktext for 4th grade that covers long division, finding fractional parts with division, word problems, remainder, average, and divisibility.
Download ($5.10). Also available as a printed copy.