Proportions Worksheet

1 a. 14 lbs of tomatoes cost $56. How much would 10 lbs cost?















1 b. A car can travel 408 kilometers on 68 liters of gasoline. How much gasoline will it need to go 48 kilometers?















2 a. 44 kg of apples cost $484. How much would 8 kg cost?















2 b. A car travels 140 miles in 3 hours (with a constant speed). How much time will it take traveling 385 miles?















Page 2

Answer Key

1 a. $40
1 b. 8 liters.
2 a. $88
2 b. 8 hours.


Copying permission: You are free to copy this worksheet to any number of students for their mathematics work. Do not distribute on websites, books, or any such material without permission. Copyright www.HomeschoolMath.net