Proportions Worksheet

1 a. 36 lbs of onions cost $288. How much would 35 lbs cost?







1 b. A car can travel 350 miles on 14 gallons of gasoline. How far can it travel on 4 gallons?







2 a. A car can travel 312 miles on 24 gallons of gasoline. How much gasoline will it need to go 494 miles?







2 b. A boat travels 372 miles in 124 hours (with a constant speed). How much time will it take traveling 456 miles?







Page 2

Answer Key

1 a. $280
1 b. 100 miles.
2 a. 38 gallons.
2 b. 152 hours.


Copying permission: You are free to copy this worksheet to any number of students for their mathematics work. Do not distribute on websites, books, or any such material without permission. Copyright www.HomeschoolMath.net